اخبار تخصصی, مقالات تخصصی, مقالات مکانیزاسیون

سوالات متداول در رابطه با علفزن

در این مقاله گروه تدوین و تالیف مجموعه بزرگ کشاورزان کالا سعی در پاسخگویی به یکسری سوالات متدوال در رابطه با علفتراش ها پرداخته است. این سوالات بر اساس تماس های فراوان که با واحد مشاوره مجموعه بزرگ کشاورزان کالا صورت گرفته است، گلچین شده است. (کلمات کلیدی : قیمت علف زن ، دستگاه علف زن ، قیمت علف تراش)

در ابتدا قبل از مطرح کردن سوالات و پاسخگویی به آنها لازم است که توضیحاتی در رابطه با علفتراش ارایه نماییم. ( این مقاله به صورت مستمر در حال بروزرسانی می باشد )

علف تراش یا علف زن چیست ؟ | قیمت علف زن

علف تراش یا علف زن یکی از کاربردی ترین تجهیزات کشاورزی ، ماشین آلات و ابزارهای باغبانی می باشد. غالب استفاده از علفزن ها جهت برش و کوتاه کردن گیاهان و علف می باشد. امروزه علفزن ها جایگزین ابزارهایی همچون داس، اره و قیچی باغبانی گردیده است. علف تراش ها راندمان و سرعت اپراتور در حین عملیات برش ، چیدن و کوتاه کردن علف ها را به طرز چشمگیری افزایش داده و کارآیی و سرعت عمل بسیار بالایی دارد.

انواع علف تراش ( مدل های مختلف علفزن ها )

در دسته بندی علفزن ها ، انواع علفتراش شامل علف تراش دوشی و پشتی تعریف شده است.

از لحاظ نوع موتور نیز علفچین ها به دو دسته علف تراش بنزینی و برقی (شارژی) تقسیم می گردند.

با توجه به مکانیزم تولید و ساخت موتورهای دو و چهار زمانه ، به طور معمول قیمت علف تراش بنزینی از نوع برقی بالاتر  است.

همچنین با توجه به قابلیتهای متفاوت علف زن جهت کاربری های مختلف، قابلیت نصب متلقاتی همچون شمشاد زن، اره برش شاخه، گردو چین، چای چین و زیتون چین و تیغه های کولتیواتور بر روی آن وجود دارد.

 

سوال اول : خرید علف زن دوشی یا پشتی را پیشنهاد می دهید؟

یکی از سوالاتی اصلی مخاطبان و چالشی که اکثریت مشتریان در هنگام خرید علف تراش با آن دست و پنجه نرم می کنند، خرید علف زن دوشی یا پشتی؟

 • به صورت کلی و بر اساس مشاهدات و گزارشات دریافت شده از کاربران، کار کردن با علف زن پشتی نسبت به علفتراش دوشی بسیار ساده تر و راحت تر است.
 • کار کردن با علف زن های پشتی فشار کمتری به اپراتور در حین کار وارد می نمایند.
 • سرعت کاری علفزن های پشتی در مقایسه با نوع علفزن دوشی به طرز چشمگیری کاهش دارد.
 • به صورت کلی دستگاه علفتراش پشتی طول عمر کمتری نسبت علفزن دوشی دارد.
 • لذا با توجه به تعاریف بالا علف زن های دوشی سرعت کار بالاتری داشته و دیرتر خراب می شوند،اما کار کردن با آن ها سخت و مختص افراد حرفه ای است.

پیشنهاد مجموعه کشاورزان کالا به مصرف کنندگان محترم :

 پیشنهاد ما آن است که اگر تازه کار هستید و می خواهید علف زن بخرید، گزینه مناسب شما علف زن پشتی بوده و اگر حرفه ای هستید و قبلا تجربه کار با دستگاه علف زن را دارید، ایده آل ترین انتخاب خرید علف زن دوشی می باشد.

 

سوال دوم : علف زن دوشی بهتر است یا علفزن پشتی؟

بحث میان علف زن دوشی و پشتی، چالشی بر سر بهتری و بدتری دستگاه نیست، بحث بر سر تفاوت کاربری است. علف زن دوشی مخصوص افراد حرفه ای می باشد. به آن دلیل که سرعت کاری بالایی را در حین عملیات علف زنی فراهم می آورند. اما در عوض اپراتور با چالش ها و فشار زیادی در حین کار با علفتراش دوشی روبرو می شود.

اما در آن سوی ماجرا علف زن پشتی به عنوان انتخابی مطمئن شناخته شده که راحتی کار برای اپراتور را به ارمغان می آرود اما سرعت حین کار را کاهش می دهد و دستگاه به دلیل دارا بودن کوله صدمه پذیری بیشتری دارد.

 

سوال سوم : خرید علف زن بنزینی یا علف زن برقی (شارژی) را پیشنهاد می کنید؟

این سوال نیز یک سوال کلی بوده و کاملا نیاز به بررسی شرایط و خواسته ی مصرف کننده از علفزن می باشد.

علف زن های برقی (شارژی) دارای قدرت کمی بوده و تنها در باغ های کوچک و علف زنی در حجم پایین جواب گو خواهند بود.

اما اگر قصد دارید علفزنی با قدرت و کاربری مناسب انتخاب کنید که جوابگوی پروژه های وسیع نیز باشد، پیشنهاد میکنیم علف زن بنزینی را انتخاب نمایید.

 

سوال چهارم : علف تراش چیست و چه تفاوتی با دستگاه چمن زن دارد؟

علف تراش یا همان علف زن یک دستگاه دارای موتور با اهرمی بلند بوده که با چرخش سریع تیغه یا نخ علف زنی امکان کوتاه کردن علف های هرز و گیاهان بلند در زمین ها و باغ های کشاورزی را فراهم می کند.

دستگاه علف تراش از لحاظ نوع کاربری و ظاهر دستگاه به طور کامل با دستگاه چمن زن متفاوت می باشد. از دستگاه چمن زن برای تراشیدن چمن ها که دارای طول کمی هستند استفاده می شود.

در حال حاضر به دستگاه موتوری علف تراش اسم های مختلفی اطلاق می گردد که عبارتند از:

 • علفزن موتوری
 • داس موتوری
 • علفتراش بنزینی
 • علف بر
 • چمن زن

 

 

سوال پنجم : آیا امکان نصب الحاقی روتیواتور علف زن بر روی تمامی دستگاه های علف تراش وجود دارد؟

به صورت کلی همانگونه که از نام این تجهیزات میشه برداشت کرد ، الحاقیات به گونه ای طراحی شده اند که به کلیه علف تراش ها قابل نصب هستند.

امکان نصب الحاقی شخم زن یا همان روتیواتور بر روی تمامی علف زن های موجود در بازار امکان پذیر بوده، اما باید به سه نکته مهم:

نکته ی اول (1) : قطر شفت علف زن

نکته ی دوم (2) :  تعداد خار علف زن

توجه نمود که در میان علف زن های مختلف موجود در بازار این فاکتور متفاوت است.

نکته ی سوم (3) که بسیار حایز اهمیت می باشد و در طول چند سال اخیر بارها به آن برخورد کرده ایم موضوع توان موتور هست. توان موتور علفزن باید به گونه ای باشد که قابلیت چرخاندن روتیواتور یا همان شخم زن را داشته باشد. در زمان کار کردن روتیواتور ، چون این دستگاه با زمین در ارتباط می باشد لذا قدرت موتور و حجم موتور بسایر حایز اهمیت می باشد. بر اساس تجربیات به دست آمده موتور علف تراش باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • موتور دو زمانه
 • حجم موتور حداقل 43 سی سی
 • قدرت موتور حداقل 1.7 اسب بخار

 

سوال ششم : روغن مناسب برای دستگاه علف زن کدام است؟/قیمت علف زن

 انتخاب روغن مناسب برای دستگاه علف زن بستگی به نوع موتور علف زن و دو یا چهارزمانه بودن آن دارد.

اگر موتور دستگاه علف زن شما دوزمانه می باشد بدین صورت که باید روغن و بنزین را ترکیب و داخل باک آن بریزید، پیشنهاد ما استفاده از روغن مخصوص موتور دوزمانه می باشد.

اما اگر موتور دستگاه علف زن شما چهارزمانه می باشد ، پیشنهاد ما استفاده از روغن نمره ۴۰ می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *